XBOX ONE – Wszystko o konsoli nowej generacji

Wyciek tajnych danych o XBOX 720 za $299

Zgodnie z 56 stronnicowym dokumentem umieszczonym przez anonimowego użytkownika w serwisie scribd.com — usuniętym po niedługim czasie na wniosek kancelarii prawniczej Covington & Burling (jednak nadal dostępny na niektórych serwisach np. tutaj)  — Microsoft planuje wydanie najnowszej konsoli Xbox 720 z Kinectem 2 za 299 dolarów (1250,00 PLN z VAT) już wakacje 2013 roku.

Microsoft już w połowie 2010 roku nakreślił wstępny kierunek rozwoju dywizji odpowiedzialnej za rozwój XBOX do roku 2015. Autentyczność dokumentu nie została jeszcze zweryfikowana, jednak wiadomo, iż kancelaria prawna Convington & Burling LLP, która błyskawicznie zareagowała na upublicznienie dokumentu jest doradcą chroniącym interesy Microsoftu

Xbox 720

Załączona karta ze specyfikacją techniczną, określa dokładnie wykorzystane podzespoły XBOX720 Durango. System pracować będzie na sześciu do ośmiu rdzeniach ARM/Intel x86 taktowanych 2Ghz z 4GB wbudowanej pamięci.

Oprogramowanie zostanie dostarczone na dwuwarstwowych dyskach Blu-ray zawierających 50 GB danych. Konsola nowej generacji będzie również obsługiwało trzy rdzenie PowerPC, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie pełnej kompatybilności wstecznej z grami wyprodukowanymi na Xbox 360. Te dosyć szczegółowo podane parametry pozwalają na określenie, iż nowy produkt będzie od sześciu do ośmiu razy wydajniejszy niż obecnie produkowana konsola.

Architektura Yukon
Architektura Yukon

Patrzący w przyszłość inżynierowie z Redmond, zgodnie z dokumentami które wyciekły do Sieci, pracują nad konsolą, która wykorzystywać ma “budowę modułową, w celu późniejszego wykorzystania unowocześnień typu SKU”.

Całość systemu wykorzystywać będzie rozwiązanie, dzięki któremu urządzenie pracować będzie z najmniejszą możliwą mocą obliczeniową. Podobnie jak dekodery od Comcast lub Time Warner, które w rzeczywistości nigdy całkowicie się nie wyłączają, Xbox 720 będzie w stanie spełniać rolę domowego centrum multimedialnego, dzięki funkcji nagrywania w tle. Oddzielny dwurdzeniowy komponent układu scalonego pozwoli na obsługę tego typu operacji w tle, dzięki czemu płynność gry na konsoli nie zostanie zaburzona.

Co wydać się może zaskakujące, kartka ze specyfikacjami zakłada kompatybilność z architekturą Wimax oraz HSDPA. Są to standardy telefonii komórkowej używane przez Sprint, T-mobile, AT&T oraz innych operatorów. Może jest to powód, dla którego Xbox 360 za 99 dolarów dołączany jest przy zakupie usług 4G w firmie AT&T

Kinect 2 oraz Projekt Fortaleza (Okulary do obsługi Kinecta)

Według niepotwierdzonych informacji, kiedy w roku 2013 rozpocznie się sprzedaż Xboxa 720, dołączany do niego będzie Kinect 2. To ulepszenie obecnego kontrolera ruchu pozwoli czterem graczom na jednoczesne wymachiwanie kończynami w kierunku telewizora. Technologię obsługiwać będzie dedykowany procesor sprzętowy, dokładniejsza kamera oraz lepszej jakości mikrofon dla właściwego wykrywania dźwięku. Możliwa będzie również gra w mniejszych mieszkaniach, jako że Kinect 2 będzie w stanie właściwie radzić sobie z mniejszymi przestrzeniami, jak również pokojami szerszymi czy głębszymi. Co więcej, niezwykłym rozwiązaniem jest fakt, iż Kinect 2 będzie można kontrolować nawet w pozycji siedzącej

Fortaleza
Fortaleza

Nowy projekt, noszący nazwę Projektu Fortaleza, oparty w głównej mierze na okularach obsługujących Kinect, ruszy w roku 2014. Okulary będą czymś w rodzaju możliwego do założenia komputera, który działać będzie w sposób zbliżony do okularów z Projektu Google. Okulary będą rozszerzały rzeczywistość o interaktywne cyfrowe dodatki. Microsoft pragnie wykorzystać to w celu polepszenia grywalności, szykuje jednak również wersję komórkową obsługującą 4G, która ma być powszechnie dostępna już w roku 2015.

Fortaleza rozrywka z okularami
Fortaleza rozrywka z okularami

Gra w Chmurze

Jeżeli wspomniany dokument jest prawdziwy, potwierdza, iż jest to ostatnia konsola tworzona przez Microsoft. Firma ma nadzieję na wprowadzenie kompletnego przesyłu danych poprzez chmurę (z ang. – cloud computing) do roku 2015. Analizy stwierdzają, że „użytkownicy już nigdy nie będą musieli zmieniać osprzętu na lepszy”.

Xbox 720 w chmurze
Xbox 720 w chmurze

Dokument wymienia OnLive jako prawdopodobną technologię, jaka ma być w tym celu wykorzystana. Microsoft uznał tę platformę do gier na życzenie jako swoiste zagrożenie, mające potencjał „przyczynić się do upadku rynku gier na konsole, jako że drogie konsole oraz komputery stacjonarne staną się niepotrzebne to prowadzenia rozgrywki z najwyższą wydajnością”. Microsoft może wybrać wariant neutralny, poprzez właściwe zaadoptowanie tego przygotowanego już rozwiązania, zamiast tworzyć nowy serwis wymiany danych w Chmurze od zera.

Co to oznacza?

Jeżeli dokument jest prawdziwy, oznacza to kłopoty dla Nintendo i Sony. Xbox720 z Kinectem 2 za 299 dolarów wystarczy, aby cała rodzina mogła spędzać czas jedynie w pokoju gościnnym. Może to być nawet wystarczająca taktyka, aby konkurować z Apple. Następnym polem bitwy o elektronikę przeznaczoną na rynek konsumencki będzie to właśnie niepozorne pudełko pod telewizorem. To właśnie za jego pośrednictwem zakupywana będzie większość treści cyfrowych, a więc firma znajdująca się w posiadaniu tego rozwiązania zbierze ogromne żniwa. Będziemy jednak bardzo zaskoczeni, jeżeli 100 procent podanych informacji zostanie wykorzystanych w rzeczywistości.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

2 Komentarzy

  1. To ja! 07-01-2013 at 21:23

    Patrzący w przyszłość inżynierowie z Redmond, zgodnie z dokumentami które wyciekły do Sieci, pracują nad konsolą, która wykorzystywać ma “budowę modułową, w celu późniejszego wykorzystania unowocześnień typu SKU”.
    Modułową? Byłoby cudownie!

  2. Zone 05-02-2013 at 17:21

    OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ja zarąbiście :D kupuje xboxa jestem jego fanem. Chodz też kupuje PlayStation 4 aby pograc na multi ale jeśli xbox będzie miał darmowe multi chodz w to wątpie bo pewnie bedzie XboxLive ale mniejsza z tym. Uważam ze PS też jest dobrą konsolą dla ludzi którzy wolą pograć z innymi. Xbox znowu dla ludzi którzy podniecają się grafiką. Dla mnie nie jest ważna grafika tylko przyjemność grania zarówno np w Forze Motorsport na xoboź jak i np w Call of Duty na PS bo jest darmowy :D

Zostaw komentarz